O autorovi

O autorovi  aneb kdo vlastně je onen bájný Surikata?

Milan Korba alias Surikata CM, zvaný Král montanistů, se narodil 11.4.1958. Osm let poté se utopil na kurzu plavání v krytém bazénu v Praze na Klárově.

Foto Vladimír Daněček

Byl vytažen, oživen  v nemocnici  a vzkříšen k další pouti po tomto světě, dokud se jeho čas nenaplní.
V letech 1979 – 1984 se potloukal s tehdejším Vojířovým Speleologickým klubem Praha po Českém Krasu.
V roce 2000 založil Popovický montanistický Superklub, do kterého se nikdo jiný nepřihlásil. Přesto zážitky Popovického montanistického superklubu začaly plnit webové stránky a k dnešnímu dni čítají přes tři sta dobrodružných příběhů, při nichž staří pláčou dojetím a mladým tuhne krev v žilách.
Od roku 2005 se Surikata věnuje figurální montánní fotografii. Svými fotografiemi atakoval web www.speleophoto.cz tak dlouho, až mu je administrátoři všechny nemilosrdně smazali.
V roce 2009 v pořadu ČT2 333-Literární revue Surikata obšírně pohovořil jediném dochovaném exempláři  nacistického parního bombardéru ukrytém v hloubi staré Brantnerovy šachty. Režie, bohužel, tento mimořádně duchaplný monolog vystřihla.
V červnu téhož roku uspořádal v Příbrami pro Českou Geologickou společnost dvouhodinovou přednášku „S fotoaparátem v podzemí“. Přednáška vzbudila nečekaně negativní reakce, hlasité nadávky a jiné projevy nevole už během první čtvrthodiny.

V září 2010 zorganizoval v rámci BPF v Mníšku pod Brdy kurz s názvem Certifikovaná modelka v podzemí. Nikdo se ho neúčastnil. Zároveň poslal do jakési fotosoutěže pořádané MČK sérii tří úžasných fotek, pojmenovaných  Zvířátka v podzemí. Tyto skvělé snímky porota vyřadila ještě před začátkem soutěže.

Od té doby se Surikata věnuje zejména natáčení montanistických filmů (dobrodružná Záchrana orla, roztomilé Podzemní Čechy 3 nebo nejnovější instruktážní snímek Jak fotit v podzemí aneb žirafy útočí).

V sobotu 1.10. 2011  představil tento montanistický guru na konferenci Výzkum v podzemí svůj hodnotný příspěvek „Nejnovější trendy v podzemní montánní fotografii.“  Pořadatelé jeho poster pro jistotu umístili do nejtemnějšího kouta za rozměrný stůl se židlemi, aby si ho nikdo nevšiml.

Poslední tři roky Surikata vystupoval se svými přáteli na muzejní noci v Solvayových lomech.  Předváděli zde cosi, co oni sami považovali za odborné přednášky o nebezpečí, které číhá v podzemí.  Pořadatelé po této trapné  zkušenosti   zvažují, zda muzejní noc pro příště nezruší.

Občas je možno autora těchto stránek potkat na některé z nepříliš nenáročných lokalit v převleku za  domácí nebo i poměrně divoké zvíře.

Fotografie, které jsou na tomto vebu, ať již ilustrační k článkům nebo ty v galerii si můžete, máte-li zájem, stahnout a dělat s nimi, co je libo. Autor na ně neuplatňuje žádný copyright.

Milan Korba alias Surikata CM

milan@korba.cz
ICQ 169 513 523